فوم بتن چیست
فوم بتن چیست

 

فوم بتن چیست؟

مقدمه
بتن یکی از مصالح اصلی در ساخت سازه های کنونی است که می توان با ایجاد ترکیبات مختلف و افزودن مواد دیگر، کارایی آن را بالا برد . از جمله موادی که می توان برای افزایش کارایی بتن به آن اضافه نمود فوم ( ماده کف ساز با پایه پروتئین شیمیایی یا گیاهی ) است. ماده حاصله "فوم بتن" نام دارد که علاوه بر داشتن مزایای بتن معمولی خواص دیگری مانند وزن مخصوص کم و مقاومت فشاری بالا را نیز دارا می باشد. سبکی این نوع بتن در سازه های ساختمانی باعث کاهش بار مرده ساختمان و کاهش بارهای زلزله می شود. برای تولید این بتن از آب، سیمان، فوم و در برخی موارد، الیاف، ماسه بادی، پودر سنگ یا افزودنیهای مجاز استفاده می گردد . این مواد توسط دستگاه های مخصوص ، مخلوط و تولید شده و برای استفاده آماده می گردد. فوم بتن را میتوان به علت سبکی، توسط دستگاه های پمپاژ به راحتی به طبقات بالاتر انتقال داد. این نوع از بتن، پس از خشك شدن بسته به طرح اختلاط و نسبت و نوع مواد مصرفی، و نیز درجه پایداری حباب های فوم داراي وزن مخصوص از 300 الي 1600 كيلو گرم در متر مربع خواهد بود.


تاریخچه
بتن سبك هوادار يا Cellular Lightweight Concrete از سال 1923 ميلادي در كشور آمريكا، هلند و بعدها در كشور آلمان مورد توجه قرار گرفت. توسعه وسيع بتن سبك بنابر نيازمنديهاي وسيع آن در پروژه هاي بزرگ ساختماني از سال 1980 آغاز گرديد و در اين سال شركت Voton با همكاري دانشگاه هاي آلمان و اروپا و شركت Aning-Jonson آمريكا استفاده از اين محصول را به صورت گسترده در جهان معرفي كرد. امروزه استفاده و بكارگيري بتن سبك يا فوم بتن به عنوان يك ماده سبك و مقرون به صرفه در كشور هاي مختلف رايج شده است. روسيه، آمريكا، آلمان، چين، روماني و ايتاليا از پيشگامان و از بزرگترين توليد و مصرف كنندگان اين محصول مي باشد. در ایران، فوم بتن در سال 1380 با ساخت كارخانه بلوك clc وارد بازار شد و از چند سال بعد در كف سازي و شيب بندي بام در پروژه ها به كار گرفته شد. ولي اسقبال گسترده آن از سال 1387 با آشنايي بيشتر مسكن سازان با اين محصول و بوجود آمدن شركت هاي متعدد فوم بتن رونق گرفت و در حال حاضر با توجه به تعريف زمان بندي براي پروژه ها استفاده از اين محصول ضرورت بيشتري پيدا كرده است.


روش توليد
براي توليد فوم بتن ابتدا سيمان و آب با توجه به طرح اختلاط محاسبه شده، در ميكسر دستگاه مخلوط مي شود سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص كه داراي ساچمه هاي ريز مي باشد با فشار عبور داده مي شود. اين عمل باعث تولید حباب هوا در مخلوط فوم و آب یا كف مي شود، و كف حاصل در ميكسر با ملات سيمان و آب مخلوط مي گردد. در حين اختلاط حباب هاي بسيار ريز در سر تا سر ملات پخش شده و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ، به طبقات پمپاژ و روي سطح ريخته مي شود. خاصيت فوم اين است كه حباب هاي هوا را تا گيرش بتن در ملات پايدار نگهدارد.


 

موارد استفاده:
1- پر و مسطح کردن کف طبقات و تنظیم شیب بندی بام ها  |  2- استفاده به صورت بلوک برای دیوارهای غیر باربر  |  3- استفاده در پوشش های تیر و ستون
تسهیلات تولید:
فوم بتن، پس از آنکه در دستگاه های مخلوط افکن به حالت خمیری درآمد آماده انتقال و تخلیه در محل می باشد . این بتن به دلیل سبکی به راحتی به طبقات بالا پمپاژ شده و انرژی کمتری را نسبت به بتن های دیگر مصرف می کند . فوم بتن به دلیل داشتن کف و روانی نیازی به ویبره کردن نداشته و سطوح بیرونی صاف و بدون ترک خوردگی می باشند. طول مدت گیرش این بتن در قالب و در صورت استفاده از سیمان تیپ I و بدون استفاده از زودگیر کننده ها در حدود 8 الی 12 ساعت است که با استفاده از مواد افزودنی می توان طول مدت را کاهش داد . افزودن فوق روان کننده ها که با کاهش آب بتن همراه است می تواند مقاومت بتن را با درصد مناسبی افزایش داد .